WP Easy Mode 2.3.7 - en to da translation catalogue (159 entries)

en:  Click %s to edit your page body content. This will open the page builder in a new window.
da:  Klik på %s for at redigere brødtekst-materialet. Dette åbner Sideopbygning i et nyt vindue.

en: - Select Product Dimension Units -
da: - Vælg størrelsesenheder -

en: - Select Product Weight Units -
da: - Vælg vægtenheder -

en: - Select Store Currency -
da: - Vælg butiksvaluta -

en: - Select Store Location -
da: - Vælg butiksadresse -

en: - Select an industry -
da: – Vælg en branche –

en: A WordPress Site
da: En WordPress-site

en: A fax number that website vistors can use to send important documents.
da: Et faxnummer, som websidegæster kan bruge til at sende vigtige dokumenter.

en: A phone number that website vistors can call if they have questions.
da: Et telefonnummer, som websidegæster kan ringe til, hvis de har spørgsmål.

en: A physical address where website vistors can go to visit you in person.
da: En fysisk adresse, hvor websidegæster kan besøge dig personligt.

en: About Image Licenses
da: Om Image Licenses

en: Add Your Social Media Profiles
da: Tilføj dine profiler på sociale medier.

en: Address
da: Adresse

en: An email address where website vistors can contact you.
da: En e-mailadresse, hvor websidegæster kan kontakte dig.

en: Are you sure you want to exit and configure WordPress on your own?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte og selv konfigurere WordPress?

en: Blog only
da: Kun blog

en: Business / Finance / Law
da: Erhverv / Finans / Jura

en: By
da: Af

en: Choose a Theme
da: Vælg et tema

en: Choose a design for your website (don't worry, you can change this later)
da: Vælg et design til din website (du skal ikke bekymre dig, du kan ændre dette på et senere tidspunkt)

en: Choose a stylish header image for your website.
da: Vælg et smart overskrfitsbillede til din website.

en: Click "Learn More" to view some tips on how to customize your site with the Customizer.
da: Klik på "Lær mere" for at få nogle gode råd om, hvordan du tilpasser dit website med Tilpasseren.

en: Click "Watch Video" to view a quick demonstration of how to customize your site with the Customizer.
da: Klik på "Se video" for at få en hurtig demonstration af hvordan du tilpasser dit website med Tilpasseren.

en: Click %s to edit your header, footer, menus and more. You can also change your site style here in the Customizer area.
da: Klik %s for at redigere sidehoved, sidefod, menuer med mere. Du kan også ændre site-stilen her i Tilpasser-området.

en: Close
da: Afslut

en: Collapse
da: Skjul

en: Collapse Sidebar
da: Skjul sidepanel

en: Color Scheme
da: Farveplan

en: Colors
da: Farver

en: Contact
da: Kontakt

en: Continue
da: Fortsæt

en: Country
da: Land

en: Design / Art / Portfolio
da: Design / Kunst / Portefølje

en: Editing Your Content
da: Redigering af Dit Indhold

en: Editing Your Site
da: Redigering af Dit Site

en: Education
da: Uddannelse

en: Email
da: E-mail

en: Enter desktop preview mode
da: Gå til forhåndsvisning for stationære computere

en: Enter mobile preview mode
da: Gå til forhåndsvisning for mobile enheder

en: Enter tablet preview mode
da: Gå til forhåndsvisning for tablet-computere

en: Enter your email address here
da: Indtast din e-mailadresse her

en: Enter your fax number here
da: Indtast dit faxnummer her

en: Enter your phone number here
da: Indtast dit telefonnummer her

en: Enter your street address here
da: Indtast din gadeadresse her

en: Enter your website tagline here
da: Indtast din websites slogan her

en: Enter your website title here
da: Indtast din websites titel her

en: Expand Sidebar
da: Udvid sidepanel

en: Fax Number
da: Faxnummer

en: Features pre-built websites for you to customize and publish
da: Indeholder færdigbyggede websites som du kan redigere og udgive

en: Get Started Quickly with WordPress
da: Kom i gang i en fart med WordPress

en: Has 1000s of categorized, searchable images in its image library
da: Har tusindvis af kategoriserede, søgbare billeder i sit billedbibliotek

en: Header Image
da: Header billede

en: Header and Background Images
da: Overskrift og baggrundsbilleder

en: Health / Beauty
da: Sundhed / Skønhed

en: Helping users launch their new WordPress site in just a few clicks.
da: Hjælper brugere med at starte deres nye WordPress-website med nogle få klik.

en: Home Services / Construction
da: Serviceydelser til hjem / Konstruktion

en: I want to add my contact and/or social media profiles to my website.
da: Jeg vil føje min kontaktperson og/eller sociale medie-profiler til min hjemmeside.

en: I will charge sales tax seperately.
da: Jeg opkræver moms separat.

en: I will set prices with sales tax included.
da: De viste priser er inkl. moms.

en: I will ship physical goods to customers.
da: Jeg sender fysiske varer til kunder.

en: If you are accepting cash, checks, or other offline payment methods, select this option.
da: Hvis du accepterer kontanter, eller andre offline betalingsmetoder, skal du vælge denne funktion.

en: If you charge sales tax, it's important to set the tax preferences in WooCommerce. You can do this after you setup your store.
da: Hvis du opkræver moms, er det vigtigt at indstille momspræferencerne i WooCommerce. Det kan du gøre, når du har konfigureret din butik.

en: If you have existing social media profiles, select them below. Otherwise, skip this section.
da: Hvis du allerede har profiler på sociale medier, kan du vælge dem nedenfor. Ellers kan du springe dette afsnit over.

en: Images available and licensed for use are intended for GoDaddy hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
da: Billeder er tilgængelige og udstedt i licens til brug er kun beregnet til GoDaddy-hosted kunder og er underlagt betingelser og vilkår for tredjeparts immaterielle ejendomsretter. <a href="%s" target="_blank">Se Betingelser og vilkår</a> for yderligere oplysninger.

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights.
da: Billeder som er tilgængelige med licens til brug er kun beregnet til vores hostede kunder og er underlagt aftalevilkår i henhold til tredjeparts immaterielle ejendomsretter.

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
da: Billeder er tilgængelige og udstedt i licens til brug er kun beregnet til vores hosted kunder og er underlagt betingelser og vilkår for tredjeparts immaterielle ejendomsretter. <a href="%s" target="_blank">Se Betingelser og vilkår</a> for yderligere oplysninger.

en: Includes a drag-and-drop editor to make customization easy
da: Indeholder et program til træk og indsæt-redigering for at gøre det let at brugerdefinere

en: Industry
da: Branche

en: Installing your theme
da: Installerer din skabelon

en: Just another WordPress site
da: Endnu et WordPress Site

en: Klarna payments %s
da: Klarna %s

en: Learn More
da: Lær mere

en: Load more images
da: Indlæs flere billeder

[ctx: Main plugin title]
en: WP Easy Mode
da: WP Enkel status

[ctx: Menu title]
en: Easy Mode
da: Enkel Status

en: Music / Movies / Entertainment
da: Musik / Film / Underholdning

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: board
da: tavle

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: channel
da: kanal

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: company
da: firma

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: username
da: brugernavn

en: Name
da: Navn

en: Navigation Menus
da: Navigationsmenuer

en: Next
da: Næste

en: No location sent in the request.
da: Ingen placering blev sendt i anmodningen.

en: No thanks
da: Nej tak

en: Non-profit / Causes / Religious
da: Nonprofit / Mærkesager / Religion

en: Note:
da: Bemærk:

en: Online Store
da: Onlinebutik

en: Other
da: Andet

en: Other payment options %s
da: Andre betalingsmåder %s

en: Our Quick Start Wizard is the fastest way to build your website because it:
da: Vores hurtigstartguide er den hurtigste måde at oprette dit website på fordi den:

en: PayPal and Klarna Checkout
da: PayPal og Klarna Checkout

en: PayPal and Stripe
da: PayPal og Stripe

en: Payments
da: Betalinger

en: Pets / Animals
da: Kæledyr/dyr

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Please tell us more about your online store.
da: Fortæl os gerne mere om din onlinebutik.

en: Please tell us more about your website (all fields are required)
da: Fortæl os mere om din website (alle felter er obligatoriske)

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Preview different website designs using the the left and right arrows.
da: Se de forskellige designs til websites ved brug af venstre- og højre-piletasten.

en: Previous
da: Tidligere

en: Product Dimension Units
da: Størrelsesenheder

en: Product Weight Units
da: Vægtenheder

en: Rate (%)
da: Skattesats (%)

en: Real Estate
da: Fast ejendom

en: Restaurant / Food
da: Restaurant / Mad

en: Select
da: Vælg

en: Selecting %s will install the functionality to your website. You will still need to setup and connect your payment accounts from the WooCommerce dashboard in WordPress. If you don’t want us to install these plugins to your website, you can select "other payment" options.
da: Når du vælger%s, bliver funktionaliteten installeret på din hjemmeside. Du skal stadig konfigurere og tilknytte dine betalingskonti fra WooCommerce-kontrolpanelet i WordPress. Du kan vælge "andre betalingsmuligheder", hvis du ikke ønsker, at vi installerer disse plugins på din hjemmeside.

en: Selecting Klarna Checkout provides a full checkout experience embedded on your site with Pay Now, Pay Later and Slice It.
da: Når du vælger Klarna Checkout, får du en komplet udtjekningsoplevelse, som er indarbejdet på din hjemmeside med Pay Now, Pay Later og Slice It.

en: Selecting Klarna payments complements your checkout with a Klarna hosted widget located in your existing checkout which offers payment options for customers with a smooth user experience.
da: Når du vælger Klarna, supplerer du din udtjekning med en widget, der hostes af Klarna, som placeres i din eksisterende udtjekning, hvilket tilbyder kunder betalingsmuligheder med en problemfri brugeroplevelse.

en: Selecting PayPal allows you to dynamically display PayPal, Venmo, PayPal Credit, or other local payment options in a single stack giving customers the choice to pay with their preferred option.
da: Når du vælger PayPal, kan du vise PayPal, Venmo, PayPal Credit og andre lokale betalingsmuligheder i en enkelt kolonne dynamisk, hvilket lader kunderne vælge at betale med deres foretrukne mulighed.

en: Selecting Stripe allows you to accept Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club cards directly on your store.
da: Når du vælger Stripe, kan du acceptere Visa-, MasterCard-, American Express-, Discover-, JCB- og Diners Club-kort direkte i din webshop.

en: Set image
da: Angiv billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shipping and Taxes
da: Forsendelse og afgifter

en: Site Identity
da: Websiteidentitet

en: Sports / Recreation
da: Sport / Rekreation

en: Start Wizard
da: Start guiden

en: State
da: Stat

en: Step %1$s of %2$s
da: Trin %1$s af %2$s

en: Store Currency
da: Butiksvaluta

en: Store Location
da: Butiksadresse

en: Store Settings
da: Butiksindstillinger

en: Stripe and Klarna Checkout
da: Stripe og Klarna Checkout

en: Suggested Header Images
da: Forslag til overskriftsbilleder

en: The Customizer
da: Tilpasseren

en: The following tax rates will be imported automatically for you. You can read more about taxes in the %1$sWooCommerce documentation%2$s.
da: Følgende skattesats bliver importeret automatisk for dig. Du kan lære mere om afgifter i %1$sWooCommerce dokumentation%2$s.

en: The options available in the Customizer will vary, depending on the features supported by your current theme. But most themes include these basic Customizer controls:
da: De valg, som er tilgængelige i Tilpasseren, vil variere, alt efter de funktioner, som understøttes af dit aktuelle tema. Men de fleste temaer inkluderer disse grundlæggende kontrolenheder i Tilpasseren:

en: The title of your website appears at the top of all pages and in search results.
da: Titlen på din website vises øverst på alle sider og i søgeresultater.

en: The top of the Customizer indicates the name of the active theme you’ve selected. You can change the theme at any time, but doing so will change these options and reset any customizations you might have made here.
da: Toppen af Tilpasseren tilkendegiver navnet på det aktive tema, som du har valgt. Du kan ændre dette tema når som helst, men når du gør det, vil det også ændre disse valg og nulstille eventuelle brugertilpasninger, som du eventuelt har foretaget her.

en: Theme
da: Tema

en: Think of the tagline as a slogan that describes what makes your website special. It will also appear in search results.
da: Tænk på din tagline som et slogan, der beskriver, hvad der gør din website til noget særligt. Den vil også blive vist i søgeresultater.

en: This could take up to 30 seconds. <strong>Do not refresh</strong> the page.
da: Det kan tage op til 30 sekunder. <strong>Genindlæs ikke</strong> siden.

en: This will be publicly visible to your website visitors.
da: Dette vil være offentligt til syne for din hjemmesides gæster.

en: Title
da: Titel

en: Transportation / Automotive
da: Transport / Motor

en: Travel / Hospitality / Leisure
da: Rejse / Beværtning / Fritid

en: Tutorial
da: Selvstudie

en: Update your site content, layout, color scheme and more using the window to the left.
da: Opdatér materialet på dit site, opsætningen, farvesammensætningen med mere i vinduet til venstre.

en: WP Easy Mode
da: WP Enkel Status

en: Watch Video
da: Se video

en: Wedding
da: Bryllup

en: What type of website would you like to create?
da: Hvilken slags website vil du gerne oprette?

en: What will your website be about?
da: Hvad drejer din website sig om?

en: When you've found a design you like, click Select to install it.
da: Når du har fundet et design, som du synes om, klikker du på Vælg for at installere det.

en: When you’re happy with your changes, click <strong>Save & Publish</strong> to keep these new settings. Or, simply close the Customizer by clicking the “X” in the top left-hand corner to discard your changes.
da: Når du er tilfreds med dine ændringer, klikker du på <strong>Gem og udgiv</strong> for at beholde disse nye indstillinger. Eller luk ganske enkelt Tilpasseren ved at klikke på “X” i det øverste venstre hjørne for at kassere dine ændringer.

en: Where is your store based?
da: Hvor er din butik placeret?

en: Which currency will your store use? (If your currency is not listed you can add it later.)
da: Hvilken valuta skal din butik anvende? (Hvis din valuta ikke er vist, kan du tilføje den senere.)

en: Which unit should be used for product dimensions?
da: Hvilken enhed skal bruges til produktmål?

en: Which unit should be used for product weights?
da: Hvilken enhed skal bruges til produktvægt?

en: Yes, I will charge sales tax.
da: Ja, jeg opkræver moms.

en: You are now in the Customizer, a tool that enables you to make changes to your website’s appearance, and preview those changes before publishing them. We’ve created a few commonly-used pages and widgets to help you get started.
da: Du befinder dig nu i Tilpasseren, et værktøj som gør det muligt for dig at foretage ændringer på din websites udseende og se disse ændringer, før de udgives. Vi har oprettet nogle få sider og widgets, som ofte bruges, for at hjælpe dig i gang.

en: You can change this color scheme later.
da: Du kan ændre farveplanen senere.

en: You can change this header image again later, or even upload a custom image from your computer.
da: Du kan ændre dette overskriftsbillede igen senere, eller endda uploade et brugerdefineret billede fra din computer.

en: You may need to add/edit rates based on your products or business location which can be done from the tax settings screen. If in doubt, speak to an accountant.
da: Du skal måske tilføje/redigere takster baseret på dine produkter og firmaplacering. Det kan gøres fra skærmen »Afgiftsindstillinger«. Tal med en revisor, hvis du er i tvivl.

en: in
da: tommer

en: lbs
da: pund

en: oz
da: ounces

en: yd
da: yards
