WP Easy Mode 2.3.7 - en to tr translation catalogue (160 entries)

en:  Click %s to edit your page body content. This will open the page builder in a new window.
tr:  Sayfanızın gövde içeriğini düzenlemek için %s seçeneğini tıklayın. Bunun ardından sayfa oluşturucu, yeni bir pencerede açılacaktır.

en: - Select Product Dimension Units -
tr: - Ürün Boyut Birimlerini Seçin -

en: - Select Product Weight Units -
tr: - Ürün Ağırlık Birimlerini Seçin -

en: - Select Store Currency -
tr: - Para Birimi Seç -

en: - Select Store Location -
tr: - Mağaza Konumu Seçin -

en: - Select an industry -
tr: - Sektör seçin -

en: A WordPress Site
tr: Bir WordPress Sitesi

en: A fax number that website vistors can use to send important documents.
tr: Web sitesi ziyaretçilerinin önemli belgeleri gönderebileceği bir faks numarası.

en: A phone number that website vistors can call if they have questions.
tr: Web sitesi ziyaretçilerinin soru sormak için arayabileceği bir telefon numarası.

en: A physical address where website vistors can go to visit you in person.
tr: Web sitesi ziyaretçilerinin sizi bire bir ziyaret edebileceği bir açık adres.

en: About Image Licenses
tr: Görsel Lisansları Hakkında

en: Add Your Social Media Profiles
tr: Sosyal Medya Profillerinizi Ekleyin

en: Address
tr: Adres

en: An email address where website vistors can contact you.
tr: Web sitesi ziyaretçilerinin sizinle iletişim kurabileceği bir e-posta adresi.

en: Are you sure you want to exit and configure WordPress on your own?
tr: Çıkış yapmak ve WordPress'i kendiniz mi yapılandırmak istiyorsunuz?

en: Blog only
tr: Sadece blog

en: Business / Finance / Law
tr: İş / Finans / Hukuk

en: By
tr: Tasarlayan

en: Choose a Theme
tr: Tema Seçin

en: Choose a design for your website (don't worry, you can change this later)
tr: Web siteniz için bir tasarım seçin (merak etmeyin, bunu sonra değiştirebilirsiniz)

en: Choose a stylish header image for your website.
tr: Web sitenizin üst bilgi bölümü için göz alıcı bir görsel seçin.

en: Click "Learn More" to view some tips on how to customize your site with the Customizer.
tr: Sitenizi Özelleştirici ile nasıl özelleştireceğiniz hakkındaki bazı ipuçları için "Ayrıntılı Bilgi" seçeneğini tıklayın.

en: Click "Watch Video" to view a quick demonstration of how to customize your site with the Customizer.
tr: Sitenizi Özelleştirici ile nasıl özelleştireceğinizi kısaca görmek için hemen "Video İzle" seçeneğini tıklayın.

en: Click %s to edit your header, footer, menus and more. You can also change your site style here in the Customizer area.
tr: Üstbaşlık, altbaşlık, menüleriniz ve daha fazlasını düzenlemek için%s seçeneğini tıklayın. Ayrıca Özelleştirici alanından da sitenizin stilini değiştirebilirsiniz.

en: Close
tr: Kapat

en: Collapse
tr: Daralt

en: Collapse Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Daralt

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Colors
tr: Renkler

en: Contact
tr: İletişim

en: Continue
tr: Devam

en: Country
tr: Ülke

en: Design / Art / Portfolio
tr: Tasarım / Sanat / Portfolyo

en: Editing Your Content
tr: İçeriklerinizin Düzenlenmesi

en: Editing Your Site
tr: Sitenizin Düzenlenmesi

en: Education
tr: Eğitim

en: Email
tr: E-posta

en: Enter desktop preview mode
tr: Masaüstü önizleme modunda giriş yapın

en: Enter mobile preview mode
tr: Cep telefonu önizleme modunda giriş yapın

en: Enter tablet preview mode
tr: Tablet önizleme modunda giriş yapın

en: Enter your email address here
tr: Buraya e-posta adresinizi girin

en: Enter your fax number here
tr: Buraya faks numaranızı girin

en: Enter your phone number here
tr: Buraya telefon numaranızı girin

en: Enter your street address here
tr: Buraya açık adresinizi girin

en: Enter your website tagline here
tr: Buraya sitenizin etiket satırını girin

en: Enter your website title here
tr: Buraya sitenizin adını girin

en: Expand Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Genişlet

en: Fax Number
tr: Faks Numarası

en: Features pre-built websites for you to customize and publish
tr: Özelleştirmeniz ve yayınlamanız için hazır web siteleri sunar

en: Get Started Quickly with WordPress
tr: WordPress’i Hemen Kullanmaya Başlayın

en: Has 1000s of categorized, searchable images in its image library
tr: Görsel kitaplığında kategorilere ayrılan ve arama yapılabilen binlerce görsel mevcuttur

en: Header Image
tr: Başlık Resmi

en: Header and Background Images
tr: Üst Bilgi ve Arka Plan Resimleri

en: Health / Beauty
tr: Sağlık / Güzellik

en: Helping users launch their new WordPress site in just a few clicks.
tr: Kullanıcıların yeni WordPress sitelerinizi sadece birkaç tıklama ile gerçekleştirmesini sağlıyoruz.

en: Home Services / Construction
tr: Ev Hizmetleri / İnşaat

en: I want to add my contact and/or social media profiles to my website.
tr: Kişi ve/veya sosyal medya profillerimi web siteme eklemek istiyorum.

en: I will charge sales tax seperately.
tr: Satış vergisini ayrıca ödeteceğim.

en: I will set prices with sales tax included.
tr: Fiyatları satış vergisi dahil olacak şekilde ayarlayacağım.

en: I will ship physical goods to customers.
tr: Müşterilere ürünleri fiziksel olarak göndereceğim.

en: If you are accepting cash, checks, or other offline payment methods, select this option.
tr: Nakit, çek veya diğer çevrimdışı ödeme yöntemlerini kabul ediyorsanız, bu seçeneği belirleyin.

en: If you charge sales tax, it's important to set the tax preferences in WooCommerce. You can do this after you setup your store.
tr: Satış vergisi ödetiyorsanız, WooCommerce’te vergi tercihlerinizi ayarlamanız önemlidir. Bu işlemi, mağazanızı kurduktan sonra gerçekleştirebilirsiniz.

en: If you have existing social media profiles, select them below. Otherwise, skip this section.
tr: Kullandığınız sosyal medya profilleri varsa, bunları aşağıdan seçebilirsiniz. Yoksa, bu seçeneği atlayın.

en: Images available and licensed for use are intended for GoDaddy hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
tr: Kullanım için sunulan ve lisanslanan görseller, sadece GoDaddy’de barındırılan müşteriler için olup üçüncü taraf fikri mülkiyet haklarına ilişkin koşul ve şartlara tabidir. Ek ayrıntılar için bkz. <a href="%s" target="_blank">Koşul ve Şartlar</a>.

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights.
tr: Kullanım için sunulan ve lisanslanan görseller, sadece bizde barındırılan müşterilerimiz için olup üçüncü taraf fikri mülkiyet haklarına ilişkin koşul ve şartlara tabidir.

en: Images available and licensed for use are intended for our hosted customers only and are subject to the terms and conditions of third-party intellectual property rights. <a href="%s" target="_blank">See Terms and Conditions</a> for additional details.
tr: Kullanım için sunulan ve lisanslanan görseller, sadece bizde barındırılan müşterilerimiz için olup üçüncü taraf fikri mülkiyet haklarına ilişkin koşul ve şartlara tabidir. Ek ayrıntılar için bkz. <a href="%s" target="_blank">Koşul ve Şartlar</a>.

en: Includes a drag-and-drop editor to make customization easy
tr: Kolay özelleştirme için sürükle bırak editör içerir

en: Industry
tr: Endüstri

en: Installing your theme
tr: Temanız yükleniyor

en: Just another WordPress site
tr: Başka bir WordPress sitesi

en: Klarna payments %s
tr: Klarna Payments %s

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Load more images
tr: Daha fazla görsel yükleyin

[ctx: Main plugin title]
en: WP Easy Mode
tr: WP Kolay Mod

[ctx: Menu title]
en: Easy Mode
tr: Kolay Mod

en: Music / Movies / Entertainment
tr: Müzik / Sinema / Eğlence

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: board
tr: pano

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: channel
tr: kanal

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: company
tr: şirket

[ctx: Must be lowercase and use URL-safe characters]
en: username
tr: kullanıcı adı

en: Name
tr: Ad

en: Navigation Menus
tr: Gezinti Menüleri

en: Next
tr: İleri

en: No location sent in the request.
tr: Talepte herhangi bir konum gönderilmedi.

en: No thanks
tr: Hayır, teşekkürler

en: Non-profit / Causes / Religious
tr: Sivil Toplum / Yardım / Din

en: Note:
tr: Not:

en: Online Store
tr: Online Mağaza

en: Other
tr: Diğer

en: Other payment options %s
tr: Diğer ödeme seçenekleri %s

en: Our Quick Start Wizard is the fastest way to build your website because it:
tr: Hızlı Başlangıç Sihirbazımız mükemmel özellikleriyle web sitenizi oluşturmanın en hızlı yolunu sunuyor:

en: PayPal and Klarna Checkout
tr: PayPal ve Klarna Checkout

en: PayPal and Stripe
tr: PayPal ve Stripe

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Pets / Animals
tr: Evcil Hayvanlar/Hayvanlar

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Please tell us more about your online store.
tr: Lütfen bize alışveriş sitenizle ilgili ayrıntılı bilgi verin.

en: Please tell us more about your website (all fields are required)
tr: Lütfen bize web siteniz hakkında daha fazla bilgi verin (tüm alanların doldurulması zorunludur)

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview different website designs using the the left and right arrows.
tr: Sol ve sağ okları kullanarak farklı web sitesi tasarımlarını önizleyin.

en: Previous
tr: Önceki

en: Product Dimension Units
tr: Ürün Boyut Birimleri

en: Product Weight Units
tr: Ürün Ağırlık Birimleri

en: Rate (%)
tr: Oran (%)

en: Real Estate
tr: Gayrimenkul

en: Restaurant / Food
tr: Restoran / Yemek

en: Select
tr: Seç

en: Selecting %s will install the functionality to your website. You will still need to setup and connect your payment accounts from the WooCommerce dashboard in WordPress. If you don’t want us to install these plugins to your website, you can select "other payment" options.
tr: %s seçimini yapmak, web sitenize işlevlerin yüklenmesini sağlar. Yine de WordPress’te WooCommerce panelinize giderek ödeme hesaplarınızı kurmanız ve bağlamanız gerekecektir. Bu eklentileri web sitenize yüklememizi istemiyorsanız, “diğer ödeme” seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

en: Selecting Klarna Checkout provides a full checkout experience embedded on your site with Pay Now, Pay Later and Slice It.
tr: Klarna Checkout’u seçmek, sitenize entegre bir şekilde Pay Now, Pay Later ve Slice It ile eksiksiz bir ödeme deneyimi sunar.

en: Selecting Klarna payments complements your checkout with a Klarna hosted widget located in your existing checkout which offers payment options for customers with a smooth user experience.
tr: Klarna Payments seçeneğini belirlemek, mevcut ödeme aşamanızda yer alan ve Klarna ile barındırılan bir pencere öğesiyle ödemenizi tamamlamanıza olanak tanıyarak, müşterilere kusursuz bir kullanıcı deneyimiyle ödeme seçenekleri sunar.

en: Selecting PayPal allows you to dynamically display PayPal, Venmo, PayPal Credit, or other local payment options in a single stack giving customers the choice to pay with their preferred option.
tr: PayPal’I seçmek; PayPal, Venmo, PayPal Credit veya diğer yerel ödeme seçeneklerini tek bir yığın halinde göstererek, müşterilerinizin tercih ettikleri seçenekle ödeme yapmasına olanak tanır.

en: Selecting Stripe allows you to accept Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club cards directly on your store.
tr: Stripe’ı seçmek; Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB ve Diners Club kartlarını doğrudan mağazanızdan kabul etmenize olanak tanır.

en: Set image
tr: Görseli ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shipping and Taxes
tr: Gönderim ve Vergiler

en: Site Identity
tr: Site Kimliği

en: Sports / Recreation
tr: Spor / Rekreasyon

en: Start
tr: Başlat

en: Start Wizard
tr: Sihirbazı Başlat

en: State
tr: Semt

en: Step %1$s of %2$s
tr: Adım %1$s/%2$s

en: Store Currency
tr: Mağaza Para Birimi

en: Store Location
tr: Mağazanın Konumu

en: Store Settings
tr: Mağaza Ayarları

en: Stripe and Klarna Checkout
tr: Stripe ve Klarna Checkout

en: Suggested Header Images
tr: Önerilen Üst Bilgi Görselleri

en: Tagline
tr: Etiket satırı

en: The Customizer
tr: Kişiselleştirici

en: The following tax rates will be imported automatically for you. You can read more about taxes in the %1$sWooCommerce documentation%2$s.
tr: Aşağıdaki vergi oranları, sizin için otomatik olarak içe aktarılacaktır. %1$sWooCommerce belgelerine%2$s bakarak vergilerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

en: The options available in the Customizer will vary, depending on the features supported by your current theme. But most themes include these basic Customizer controls:
tr: Kişiselleştiricideki mevcut seçenekler, şu anki temanızın desteklediği özelliklere bağlı olarak değişecektir.  Birçok tema aşağıda bulunan temel Kişiselleştiricileri içerir:

en: The title of your website appears at the top of all pages and in search results.
tr: Sitenizin adı, tüm sayfalarınızın üstünde ve arama sonuçlarında görünür.

en: The top of the Customizer indicates the name of the active theme you’ve selected. You can change the theme at any time, but doing so will change these options and reset any customizations you might have made here.
tr: Seçtiğiniz etkin temanın adı Kişiselleştiricinin üst kısmında bulunur.  İstediğiniz zaman temayı değiştirebilirsiniz ama değiştireceğiniz bu seçenekler, burada yapmış olabileceğiniz her türlü kişiselleştirmeyi sıfırlar.

en: Theme
tr: Tema

en: Think of the tagline as a slogan that describes what makes your website special. It will also appear in search results.
tr: Web sitenizi özel kılan bir slogan kullanarak etiket satırını doldurun. Bu da arama sonuçlarında görünür.

en: This could take up to 30 seconds. <strong>Do not refresh</strong> the page.
tr: Bu işlem, 30 saniye kadar sürebilir. Sayfayı <strong>yenilemeyin</strong>.

en: This will be publicly visible to your website visitors.
tr: Bu bilgiler, web sitenizin ziyaretçileri tarafından herkese açık bir şekilde görüntülenebilecektir.

en: Title
tr: Başlık

en: Transportation / Automotive
tr: Ulaşım / Otomotiv

en: Travel / Hospitality / Leisure
tr: Seyahat / Konaklama / Tatil

en: Tutorial
tr: Eğitim Videosu

en: Type
tr: Tür

en: Update your site content, layout, color scheme and more using the window to the left.
tr: Soldaki pencereyi kullanarak sitenizdeki içerikleri, sayfa düzeninizi, renk şemanızı ve daha fazlasını güncelleyin.

en: WP Easy Mode
tr: WP Kolay Mod

en: Watch Video
tr: Videoyu İzleyin

en: Website + Blog
tr: Web Sitesi + Blog

en: Wedding
tr: Düğün

en: What type of website would you like to create?
tr: Nasıl bir web sitesi oluşturmak istiyorsunuz?

en: What will your website be about?
tr: Web siteniz ne hakkında olacak?

en: When you've found a design you like, click Select to install it.
tr: Hoşunuza giden bir tasarım bulduğunuzda tasarımı yüklemek için Seç'i tıklayın.

en: When you’re happy with your changes, click <strong>Save & Publish</strong> to keep these new settings. Or, simply close the Customizer by clicking the “X” in the top left-hand corner to discard your changes.
tr: Değişikliklerden memnunsanız, bu yeni ayarları <strong>Kaydet ve Yayınla</strong> seçeneğine tıklayarak kaydedebilirsiniz. Ya da değişikliklerden vazgeçmek için sol üstteki "X" simgesini tıklayarak Kişiselleştiriciyi kapatabilirsiniz.

en: Where is your store based?
tr: Mağazanız nerede bulunuyor?

en: Which currency will your store use? (If your currency is not listed you can add it later.)
tr: Mağazanızda hangi para birimi kullanılacak? (Para biriminiz listede yoksa, daha sonra ekleyebilirsiniz.)

en: Which unit should be used for product dimensions?
tr: Ürün boyutları için hangi birim kullanılacak?

en: Which unit should be used for product weights?
tr: Ürün ağırlıkları için hangi birim kullanılacak?

en: Widgets
tr: Modül

en: Yes, I will charge sales tax.
tr: Evet, satış vergisi ödeteceğim.

en: You are now in the Customizer, a tool that enables you to make changes to your website’s appearance, and preview those changes before publishing them. We’ve created a few commonly-used pages and widgets to help you get started.
tr: Kişiselleştirici'ye hoş geldiniz; Kişiselleştirici, web sitenizin görünümünde değişiklik yapmayı ve yayınlamadan önce bu değişikliklerin ön izlemesini sağlayan bir araçtır.  Hemen kullanmaya başlamanız için birkaç sık kullanılan sayfa ve modül oluşturduk.

en: You can change this color scheme later.
tr: Bu renk şemasını daha sonra değiştirebilirsiniz.

en: You can change this header image again later, or even upload a custom image from your computer.
tr: Bu üst bilgi görselini daha sonra tekrar değiştirebilir, hatta bilgisayarınızdan özel bir görsel yükleyebilirsiniz.

en: You may need to add/edit rates based on your products or business location which can be done from the tax settings screen. If in doubt, speak to an accountant.
tr: Ürünlerinize ya da işletmenizin konumuna göre vergi ekleyebilir/düzenleyebilirsiniz; bu işlemi vergi ayarları ekranından yapabilirsiniz. Herhangi bir kuşkunuz varsa, bir muhasebeciyle görüşün.
